Aktualności, Trenerzy, Zawodnicy ATP, Zawodniczki WTA

68 piłek Wawrinki i Berdycha (wideo)

Witajcie ponownie! Od dłuższego czasu nie pisałem na blogu, ale widząc zapotrzebowanie jakie wciąż jest na regularnie prowadzonego bloga o tematyce tenisowej, postanowiłem powrócić do pisania. Po pierwsze dlatego, że mimo tego, że nie dodałem ani jednego wpisu we wrześniu, to było na nim grubo ponad tysiąc wyświetleń. Chyba nie tak źle jak na brak aktywności. Po drugie dlatego, że jest o czym pisać. Po trzecie podjąłem się też pewnej nowej pracy jako trener tenisa, ale o tym napiszę w kolejnym wpisie i pewnie ta praca dostarczy mi sporo materiałów do pisania. Po czwarte dlatego, że chcę dokumentować ciągłe postępy tenisowe mojego synka, a po piąte dlatego, że chcę inspirować i pomagać zarówno innym jak i sobie w rozwoju tenisowym. Dzisiaj podzielę się z Wami pewnym doświadczeniem mojego kolegi, który jest cenionym trenerem nie tylko w Hiszpanii, ale także i na świecie.

Trener Gonzalo López-Fabrero jest obecnie na turnieju Masters 1000 w Shanghaju ze swoim zawodnikiem i wczoraj, gdy szukał toalety na obiekcie znalazł się w pobliżu kortu centralnego i postanowił tam na chwilę zajrzeć. Gdy wszedł na kort zobaczył jak trenują Wawrinka z Berdychem. Postanowił przyjrzeć się jak oni przygotowują się do turnieju, a toaleta w takiej sytuacji mogła trochę zaczekać. Jak póżniej się okazało czekała aż dwie godziny… 😉 Gonzalo jest prawdziwym pasjonatem tenisa i zjadł już na nim zęby. Jeden z lepszych trenerów jakich miałem okazję poznać. Ale wracając już do tematu…

Trening tych dwóch czołowych zawodników rozpoczął się od luźnego grania przez środek kortu i Gonzalo jakoś tak przez przypadek zaczął liczyć ich uderzenia.

„1,2,3,10,15. Kurde mają już 36 przebitych piłek i wciąż nie zepsuli ani jednej!!! W czasie tych 36 uderzeń wyciągam iPhona i szukam aparatu, żeby uwiecznić ten moment. Śpieszę się, telefon mi upada. A jeśli poszła mi szybka? Na szczęście nie. Właściwe hasło. Szukam ponownie aparatu i zaczynam nagrywać. Filmik, który udało mi się nagrać (do obejrzenia na samym dole wpisu) zaczyna się przy 36 uderzeniu i jeszcze przebijają kolejne 32 piłki, czyli łącznie 68 piłek, a to wszystko pierwszą piłką na rozgrzewce. A żeby tego było mało Stan zagrywa potem skróta, żeby piłka się zbytnio nie zużyła i wprowadza następną do gry”.

Później z relacji Gonzalo wynika, że następnie grają krosy podobnym, bardzo wolnym rytmem z dużą kontrolą i grają tak goście, którzy potrafią naprawdę mocno uderzać piłkę. Sami zresztą wiecie co z piłką potrafią robić zarówno jeden, jak i drugi. Tutaj jednak przez 45 minut grali praktycznie bezbłędnie, wolnym tempem, wchodząc w uderzenie. Następnie rozgrzali serwis i zagrali seta, który też był rozgrywany na pełnym luzie.

Następnie w swoim wpisie Gonzalo opisuje jego relację z Magnusem Normanem, któremu kiedyś wstawił rowera, gdy ten miał 17 lat. Póżniej natomiast, gdy Norman był już drugi w rankingu podszedł do Gonzalo na którymś z turniejów i powiedział do niego: „To ty mi wstawiłeś rowera!”, a Gonzalo na to” „Dzisiaj to ty byś mi go wstawił. Więc mamy 1:1.” Opisuje w kilku zdaniach Magnusa jako bardzo wartościową osobę, a następnie przechodzi do konkluzji mówiąc, że 68 przebitych piłek i skrót utwierdza go w przekonaniu i rozwiewa wszelkie wątpliwości, że żeby móc uderzać piłki z super techniką i niesamowitą siłą najpierw trzeba przebić mnóstwo piłek, kontrolując je. Jeśli tego się nie opanuje, to jest niemożliwe panować nad piłką uderzając tak mocno. Na pewno tak też dochodzili do takich wspaniałych uderzeń zarówno Wawrinka jak i Berdych.

Po przeczytaniu tego wpisu hiszpańskiego trenera nasunęło mi się pytanie: jaka jest koncepcja gry wśród polskich zawodników i zawodniczek? Czy w ogóle posiadamy taką? Czy polscy zawodnicy i zawodniczki wiedzą „w co” grają? Czy wiedzą kiedy należy zwolnić grę, kiedy przyśpieszyć, kiedy należy przytrzymać piłkę, kiedy wycofać się i zagrać dłużej, kiedy pójść na siatkę, a kiedy zagrać skróta? Wiele pytań, które powinni sobie zadać polscy tenisiści i tenisistki, a następnie zapytać się o to swojego trenera czy on ma o tym wszystkim pojęcie i czy jest w stanie bez zająknięcia się odpowiedzieć na każde z tych pytań?

Pamiętam, gdy Gonzalo podczas mojego pobytu w jego ówczesnej akademii w Walencji powiedział mi, że Janowicz, gdyby wiedział w co gra i gdyby miał jasno określony koncept swojej gry, to już dawno byłby w top 10. To było w okresie kiedy Janowicz był w okolicach 20-30 miejsca w rankingu ATP. Chodziło mu o to, że jego tenis głównie polegał na tym, żeby uderzać jak najmocniej, bez większego zastanowienia się. Podobne zdanie miał o Dolgopolovie, który według niego ma ogromny talent i łatwość do tenisa, a podobnie jak Janowicz nie do końca wie co chce zrobić z piłką na korcie. Kolejny zmarnowany, niedoszły top 10 według Gonzalo…

Podsumowując już moje wywody i doświadczenia Gonzalo z Szanghaju uważam, że zbyt wielu zawodników i zawodniczek na poziomie turniejów regionalnych, ogólnopolskich, a następnie na poziomie Futuersów gra na jedno, dwa uderzenia i psują już po kilku piłkach. Rzadko kiedy dochodzi do dłuższych wymian. Niby współczesny tenis na tym polega, że wymiany są krótkie, że liczy się tylko serwis i return. Przez to, że coraz więcej osób gra w ten sposób zaczynasz się zastanawiać czy Twoja koncepcja gry i Twoje „widzenie” tenisa jest właściwe, ale gdy widzisz taki filmik jak poniżej to stwierdzasz, że żeby grać tak mocno jak Stan albo Berdych najpierw musisz przebić dużo piłek jako małe dziecko, później już jako nastolatek, a następnie jako dorosły zawodnik, ale zawsze zaczynając od tempa z dużą kontrolą, bo przecież żeby potrafić grać bardzo mocno, najpierw trzeba potrafić grać bardzo lekko z nienaganną techniką. Nie da się grać regularnie, a na dodatek mocno pomijając przebijanie piłek na wolniejszym tempie.

Źródło: http://www.tennisconcepts.org/68-golpes-una-dejada/

Głównym obrazek: prywatne zdjęcie wykonane przez trenera Gonzalo Lópeza-Fabrero w dniu 8 października 2016 roku.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s